Europejski Tydzień Świadomości Dysleksji

Tegoroczne obchody Europejskiego Tygodnia Świadomości Dysleksji odbywają się pod hasłem „Jesteśmy różni – jesteśmy razem”.  W dniu 7 października, zgodnie z ustaleniami Europejskiego Towarzystwa Dysleksji, będzie szczególnie wyróżniony DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI DYSLEKSJI.
Dysleksja rozwojowa może powodować różne trudności w uczeniu się, gdyż każdy „dys” jest inny. Mogą to być kłopoty z czytaniem, pisaniem odręcznym, ortografią lub matematyką. Jednak NIE jest to związane z lenistwem, brakiem inteligencji, czy dobrej woli! Jest to zjawisko POWSZECHNE na całym świecie!
„Litery na plakacie wyglądają jak czarne żuki maszerujące po ścianie. Pewnie mogłabym się domyślić większości z nich, ale potrzebowałabym czasu. A kiedy się denerwuję, nie ma szans. Mój mózg gaśnie jak ekran znikopisu, po którym ktoś przeciągnął suwakiem. Robi się szary i pusty” – to jedna z wielu wypowiedzi osób z dysleksją.
Ronald Davis, w swojej książce „Dar dysleksji” wskazuje, że dysleksja posiada wiele pozytywnych aspektów. Bo dyslektycy są niesamowicie kreatywni i bardziej wrażliwi na otoczenie. Na przykład potrafią myśleć obrazami, a nie słowami. Ponadto, mają bardzo wyczulone zmysły i żywą wyobraźnię i są wyposażeni w niezwykłą intuicję. To wszystko sprawia, że osoby z dysleksją, które pokierują swoją edukacją i karierą w odpowiedni sposób, mogą osiągnąć sukces w każdej dziedzinie!
„JESTEM JAKI JESTEM, NIE POMIMO TEGO, ŻE MAM DYSLEKSJĘ, ALE DLATEGO, ŻE JĄ MAM” jest to cytat zaczerpnięty z jednej z wypowiedzi Alberta Einsteina. Mało kto wie, że on również był dyslektykiem!
W naszej Szkole powstały dwie tablice poświęcone dysleksji, jedna z nich ukazuje sylwetki znanych osób z dysleksją. Tablice stoją w korytarzu głównym obok księgarni. Zachęcamy nauczycieli, uczniów, oraz wszystkie chętne osoby do zapoznania się.